29 marca 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

A może na ludowo?

Wystrój mieszkania

Motywy_etnoJeśli umiejętnie wniesiemy do domu trochę folkloru, to wniesie on do naszego wnętrza nieco humoru i świeżości. Etnodesign czy neofolklor to tylko z pozoru nowe trendy w projektowaniu.  Historia polskiego designu, to wielokrotne odkrywanie folkloru przez artystów szukających inspiracji. Taka sytuacja miała miejsce choćby w przypadku stylu zakopiańskiego, który stworzył  Stanisław Witkiewicz. Awangardowi twórcy okresu międzywojennego również twórczo wykorzystywali motywy ludowe. To oni stworzyli słynną daleko poza granicami kraju spółdzielnię „Ład”. W ten sposób zarabiali na życie. Działając w ramach spółdzielni „Ład”, przygotowywali m.in. aranżacje wnętrz przedwojennych transatlantyków, projektowali meble i tkaniny, wzorowane na wyrobach ludowych.

 

Motywy Cepelii

Po II wojnie światowej działalność tę kontynuowała „Cepelia”, którą niemalże wszyscy kojarzą. W każdym większym mieście w zasadzie znajdował się sklep „Cepelii” Motywy ludowe wykorzystywane głównie do zdobienia pamiątek w końcu jednak zbrzydły.
A może po prostu moda na nie minęła? Dzisiaj ta moda niewątpliwie powraca. Współcześni architekci i projektanci nawet drobnych przedmiotów użytkowych coraz chętniej sięgają po motywy ludowe. Niemalże znakiem firmowym na świecie stały się nasz wycinani kurpiowskie, czy też wzory łowiczowskie. Ich popularność jest najlepszym dowodem, że czasy, w których kultura ludowa była synonimem kiczu mamy już za sobą. Należałoby sobie zatem zadać pytanie: jaki jest współczesny folklor? Obecnie do sztuki użytkowej podchodzi się z dużą dozą humoru, dlatego ludowość we współczesnej interpretacji to głównie zabawa formą i znanym wzorem oraz sięganie w aranżacjach po charakterystyczne, nasycone kolory. Wszelkie poduszki, narzuty, pledy z folowym wzornictwem to już nie kicz, to coś na czym warto „zawiesić oko”. W kuchni jak nigdzie indziej mamy wielkie pole do popisu. Stare kredensy z ludowym wzorem, garnki gliniane czy nawet zasłony, to wszystko można przyozdobić z ludowym akcentem.

Dzięki wzorom zaczerpniętym z tradycji polskiej wsi, aranżacja ożywa, nabiera dynamiki i treści. Niekiedy bywa tak, że motywy ludowe są tylko inspiracją, a artyści i projektanci nadają im nowoczesny charakter. Nie musimy się martwić, że folklor to anachronizm.