16 czerwca 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

A może na ludowo?

 Styl „newfolk”

 

Motywy_etnoOd kilku lat w wystroju wnętrz i wzornictwie zagościł styl zwany „newfolk”. Wzory sztuki ludowej można spotkać na meblach i innych akcesoriach. Dodatki stały się wielką inspiracją dla projektantów wnętrz, którzy tworzą tzw. Etnodizajn. Na marginesie dodajmy, że nasz polski folklor podziwia cały świat. Okazało się, że jego żywe i nasycone kolory genialnie odnajdują się w połączeniu z współczesnymi meblami. W taki wystroju należy jednak zachować umiar, bowiem dodatki folkowe są na tyle wyraźne, że ich nadmiar spowoduje przepych.

 

Tak więc do polskich mieszkań znowu wracają ciekawe motywy ludowe rodem z narodowej skarbnicy sztuki etnicznej. Łowickie stroje i kurpiowskie wycinanki to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej.

 Motywy etniczno – ludowe

Projektanci starają się w sposób twórczy interpretować motywy etniczno-ludowe. Można powiedzieć, że współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości sięgając głęboko do tradycji. Moda na etnofolk, która panuje na całym świecie to duże pole do popisu w promowaniu naszego kraju, naszych produktów i wyrobów. Dowodem na to są udane realizacje, związane z rozmaitymi wystawami, gdzie polscy projektanci, przygotowując narodowe pawilony, sięgnęli właśnie do skarbnicy ludowej kultury.