13 lipca 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Elegancka kuchnia wykończona płytkami

Nowoczesna kuchnia kojarzy się nam przede wszystkim z miejscem pełnym wspaniałych, błyszczących sprzętów AGD, eleganckich mebli o prostych frontach i smacznych dań. Jednak nie tylko jej wyposażenie jest istotne – tak samo ważne może być to, jak prezentują się jej ściany i posadzka, a także czy spełniają nasze oczekiwania. Na jakie elementy wykończenia warto zatem zwrócić uwagę?

 

Płytki kuchenne jako uniwersalne rozwiązanie

Jednym z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych w kuchniach są płytki ceramiczne. Znajdują zastosowanie przede wszystkim na podłodze, ale wiele osób decyduje się również na ich umieszczenie na ścianach do pewnej wysokości. Dzięki temu płytki zakrywają najbardziej podatne na uszkodzenia i zabrudzenia fragmenty pionowych powierzchni, co znacząco może ułatwić utrzymanie ich w czystości.

Płytki są także chętnie wybierane ze względu na to, że stanowią niezwykle uniwersalne rozwiązanie. Mogą być wykorzystane niezależnie od tego, na jaki wystrój kuchni się decydujemy, co pozwala również na jej późniejsze, bezproblemowe modyfikacje. Wystarczy jedynie dopasować rodzaj płytek do oczekiwanego rezultatu, aby bez większych problemów stworzyć kuchnię o określonym charakterze. Sprawdzą się między innymi we wnętrzach vintage i romantycznie sielskich, w awangardowym nowoczesnym wzornictwie, w minimalistycznie prostych przestrzeniach oraz w intrygujących loftowych klimatach.

Łatwość czyszczenia

Jedną z największych zalet płytek ceramicznych jest łatwość ich czyszczenia, o której wspominaliśmy już wcześniej. Jest ona jedną z tych cech, które w dużej mierze przesądzają o wyborze takiego właśnie pokrycia ścian i podłogi. Płytki do kuchni nie ulegają zbyt łatwo zabrudzeniom i nie pozwalają, by ewentualne plamy “wsiąkały” do środka, co czyniłoby je trudnymi do usunięcia. Wszystko, co pozostaje na powierzchni płytek, może z kolei zostać szybko usunięte mopem z wodą i zwykłym płynem do mycia.

W kuchni ta zaleta jest niezwykle ważna, ponieważ podczas gotowania niejednokrotnie dochodzi do zachlapania podłogi, a nawet ściany. Niezależnie jednak od tego, czy produkt jest słodki i lepki jak miód, czy może należy do rodzaju substancji oleistych, zawsze będzie łatwy do wyczyszczenia i nie pozostawi po sobie śladów na płytkach.

Elegancja, która nie przemija

Kuchnia to miejsce, w którym zawsze sporo się dzieje. Korzystają z niej wszyscy mieszkańcy, wielokrotnie przychodząc po przekąski, dania główne czy napoje. To właśnie tam często ustawiony jest stół, przy którym przesuwane są krzesła lub stołki. Nierzadko coś upada na podłogę, rozbija się lub rozlewa.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że w szczególności podłoga w kuchni musi być odporna na różnorodne urazy mechaniczne. Płytki ceramiczne w tym zakresie sprawdzają się wręcz doskonale, ponieważ wykazują się twardości i niewrażliwością na ścieranie, co chroni je przed wszelkimi uszkodzeniami.

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że płytki do kuchni to rozwiązanie uniwersalne i bardzo eleganckie, które swój piękny wygląd zachowa przez długie lata. Wybierając je, będziesz więc pewien, że zdecydowałeś się na atrakcyjną inwestycję, z której będziesz zadowolony i ty, i twoje dzieci.