16 stycznia 2025

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Funkcje i rodzaje lamp zewnętrznych

Eleganckie oświetlenie parków publicznych, przytulna atmosfera ogrodów, oświetlenie uzyskiwane jest za pomocą lamp zewnętrznych, które doskonale sprawdzają się przy każdym zadaniu. Szeroka gama opraw o różnych kształtach, rozmiarach, wzorach znajduje swoje miejsce w projektowaniu zieleni i w oświetleniu budynków.

Dodatkowe oświetlenie nie tylko domów, ale również ulic odgrywa dziś bardzo ważną rolę. A jeśli do niedawna urządzenia tego samego typu były używane, jako źródła światła, dziś lampy zewnętrzne są prezentowane w szerokim zakresie, i cieszą się popularnością każdego dnia.

Funkcje lamp zewnętrznych

Obecnie lampy zewnętrzne są aktywnie wykorzystywane, jako dodatkowe źródła światła, zwłaszcza w nocy. Pomagają oświetlić ciemne schody, ścieżki, parki. Ich użycie pozwala ludziom czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Ogromną zaletą jest to, że takie oświetlenie jest odpowiednie do użytku prywatnego.

Główną cechą lamp zewnętrznych jest duża różnorodność kształtów, rozmiarów i rodzajów światła. W zależności od konkretnego modelu wybranej oprawy można oświetlić różne obszary i budynki. Można stworzyć oświetlenie punktowe, na przykład tarasy lub tylko werandy, i można oświetlić z taką samą intensywnością całą powierzchnię. Wszystko będzie zależeć od mocy urządzenia i kierunku jego światła. W sklepach są różne modele. Można, więc zobaczyć lampy zamontowane bezpośrednio na słupku oświetlenia zewnętrznego lub po prostu zawieszone na gałęziach lub kablach.

Inna cecha polega na tym, że takie lampy zewnętrzne są podzielone na typy w zależności od ich przeznaczenia: istnieją modele przemysłowe, które wyróżniają się dużą mocą i pewnymi cechami ich konstrukcji, a także są przeznaczone do użytku prywatnego, na przykład do domu wiejskiego, lub do oświetlenia dużego prywatnego obszaru.

W lampach zewnętrznych jest jeszcze jedna funkcja. Istnieją urządzenia przeznaczone do montażu w otwartych przestrzeniach, takie modele mają dobrą osłonę ochronną, która niezawodnie chroni urządzenie przed brudem i kurzem. Istnieją również modele z częściową ochroną, które są zainstalowane na ulicy, ale pod dachem altan lub na ganku. Ostatnią cechą jest to, że takie światła zewnętrzne są często używane, jako dodatkowe, zwykle oświetlenie punktowe. Za ich pomocą można nocą podświetlić niebezpieczny odcinek drogi lub zwrócić uwagę pieszych lub kierowców na coś bardzo ważnego.

Rodzaje lamp zewnętrznych

W zależności od rodzaju użytych lamp:

• Lampy halogenowe znacznie oszczędzają energię i mają silne promieniowanie świetlne. Najczęściej lampy halogenowe są wykonane w formie reflektorów punktowych.
• Urządzenia fluorescencyjne uważane są za jedne z najbardziej trwałych. Urządzenia takie nadają się do oświetlania ulic i parków oraz do użytku prywatnego.
• Urządzenia LED są energooszczędnymi urządzeniami. Mają kilka wariantów światła od bogatego żółtego do zimnego białego, ich moc również jest inna.
• Tradycyjne żarówki obecnie nie są praktycznie stosowane w nowoczesnym oświetleniu zewnętrznym. Mają one krótki okres użytkowania i jedną opcję koloru promieniowania świetlnego, a jednocześnie zużywają energię elektryczną w dużych ilościach.
• Lampy ksenonowe działają dzięki specjalnemu łukowi, który znajduje się pomiędzy specjalnymi elektrodami. Zazwyczaj takie lampy są używane w wojsku i na terenach przemysłowych.
• Lampy wyładowcze działają dzięki specjalnej lampie, która emituje światło elektryczne poprzez spalanie różnych gazów wewnątrz urządzenia. Takie urządzenie ma długą żywotność, dużą moc, może dać światło o dowolnym kolorze, jednak podczas pracy wytwarza dość dużo hałasu.

Wszystkie modele oświetlenia ulicznego są podzielone na kilka grup w zależności od ich lokalizacji:

• Montowane na ścianie
• Wbudowane
• Sufitowe
• Zawieszone
• Zainstalowane na słupach.

Ponadto lampy zewnętrzne mogą być źródłem światła kierunkowego lub rozproszonego. W pierwszym przypadku urządzenie jasno oświetla tylko jeden obiekt lub część terytorium, podczas gdy w drugim przypadku równomiernie rozświetla całą przestrzeń. Ostatecznym kryterium podziału tych urządzeń na grupy jest sposób aktywacji działania takich urządzeń zewnętrznych.

Według tego kryterium są one podzielone na:

• Mające czujnik światła. Światła uliczne z taką funkcją włączają się automatycznie, gdy tylko zacznie się ściemniać na zewnątrz i będą działać do świtu.
• Aby oszczędzać energię elektryczną, producenci zaczęli tworzyć modele reagujące na ruch. Jak tylko osoba wejdzie do strefy instalacji takich czujników, urządzenie zacznie działać.
• Istnieją również modele na bateriach z pilotem zdalnego sterowania. Aby włączyć lampę na zewnątrz, należy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie. Wyłącza urządzenie w ten sam sposób. Minusem takich lamp może być fakt, że w dowolnym momencie baterie mogą ulec uszkodzeniu.

Modele lamp zewnętrznych

Jest, więc kilka podstawowych opcji zewnętrznej wydajności tych urządzeń. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są:

• Modele z lampami podłogowymi. Składają się z drążka, na którego szczycie umieszczona jest lampa podłogowa. Może być okrągła, owalna lub nawet kwadratowa.
• Kinkiety są to lampy zewnętrzne, zwykle naścienne, które mają różny kształt, najczęściej są wygięte w górę lub w dół. Nadaje się do ogólnego oświetlenia obszaru i do punktów w ciemności określonych obiektów.
• Modele podłogowe mają zazwyczaj niską stopę, która wetknięta jest w ziemię, na jej końcu umieszczona jest kulka lub owal z żarówką w środku. Lampy te są kompaktowe, mają piękny kształt.
• Lampy pływające wyróżniają się idealnie równym, okrągłym kształtem i nietypowymi kolorami. Zazwyczaj są używane do podkreślania ulicznych stawów, szczególnie w obszarach prywatnych.

Te proste przykłady po raz kolejny wyraźnie pokazują, w jaki sposób wykorzystanie zwykłych lamp zewnętrznych pozwala ożywić przestrzeń wokół siebie i uczynić ją jaśniejszą i bardziej atrakcyjną. Urządzenia te są dziś uniwersalną opcją do oświetlania dowolnego terytorium, zarówno prywatnego, jak i przemysłowego. Korzystanie z nich pozwala stworzyć właściwe źródło światła, a także uczynić przestrzeń wokół niego piękniejszą. Najważniejsze jest, aby wybrać samo urządzenie, w zależności od obszaru wymagającego oświetlenia, stopnia zagracenia i, oczywiście, stylu projektu terytorium.