26 maja 2023

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Kratka wentylacyjna kominowa – ważny element każdego układu wentylacyjnego

Kratka wentylacyjna kominowa jest niezbędnym elementem instalacji wentylacyjnej w każdym budynku. Jak działa i jakie są jej rodzaje?

Czym jest kratka wentylacyjna kominowa?

Kratka wentylacyjna kominowa jest elementem systemu wentylacji naturalnej. Montuje się ją na wlocie do przewodu kominowego – łączy pomieszczenie i kanał wywiewny. Zadaniem kratki wentylacyjnej kominowej jest umożliwienie swobodnego przepływu powietrza. W systemie występują modele kratek wentylacyjnych bez ruchomych elementów – służy głównie w utrzymaniu estetyki, gdyż maskuje dziurę w ścianie i kratki wentylacyjne kominowe z ruchomymi elementami (żaluzjami) – pozwala na regulację przepływu powietrza. W przypadku napływu silnego wiatru na kratkę wentylacyjną kominową, można ją przesłonić.

Cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami, a przestrzenią na zewnątrz jest bardzo ważna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta. Kratka wentylacyjna kominowa zapewnia wymianę powietrza zużytego i zanieczyszczonego na dopływające z zewnątrz – świeże, które jest niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Kratki wentylacyjne kominowe są wręcz niezbędne w pomieszczeniach pełnych dymu, pyłu, czy lotnych substancji chemicznych.

Typy kratek wentylacyjnych kominowych

Istnieją różne rodzaje podziałów kratek wentylacyjnych kominowych. Najprościej można podzielić je na np.:

  • kratka wentylacyjna ścienna;
  • kratka wentylacyjna sufitowa;
  • kratka wentylacyjna okapowa;
  • kratka wentylacyjna autoaktywna;
  • kratka kominowa otwarta cały czas;
  • kratka wentylacyjna z żaluzją.

Kratki wentylacyjne kominowe są instalowane na końcach przewodów instalacyjnych lub ich ściankach, są ich niezbędnym elementem.

Budujesz, remontujesz? Jeśli szukasz kratki wentylacyjnej bądź innej części instalacji – sprawdź: https://www.goodmajster.pl/. To miejsce posiadające niezwykle duży asortyment w rozsądnych cenach oraz łatwą, intuicyjną nawigację strony.