23 marca 2023

Miasto Wnętrz BRW w Poznaniu

Miasto Wnętrz Poznań

Meble na wymiar – czy to dobry pomysł?

Projektowanie przestrzeni mieszkalnej niewątpliwie stanowi wyzwanie. W całym procesie czekają na nas poważne decyzje do podjęcia, które z pewnością będą miały wpływ na ostateczny kształt naszego wnętrza. Ważne jest jednak to, abyśmy byli zdecydowani odnośnie całościowej koncepcji – powinniśmy wiedzieć, czego chcemy, aby było nam łatwiej dobrać odpowiednie środki do realizacji celu.

Czy meble na wymiar to dobry pomysł?

Planować przestrzeń możemy na dwa sposoby. Jedną z opcji jest korzystanie z ogólnodostępnych elementów, które później będziemy mieli za zadanie skomponować w jedną całość. To rozwiązanie przypomina nieco układankę – powinniśmy bowiem w taki sposób dopasować poszczególne jej części, aby ostateczny efekt nas zadowolił. Zaletą tego rodzaju działania jest z pewnością to, że korzystamy z powszechnie oferowanych elementów wystroju, a zatem nie musimy głowić się nad wymiarami, bo są one narzucone z góry. Oczywiście, wybór jest duży, a zatem możemy poszukać czegoś, co będzie nam odpowiadało.

Kolejną możliwością są meble na wymiar. Tutaj cały proces jest spersonalizowany, bowiem mamy możliwość zamówienia konkretnych elementów wyposażenia w takich rozmiarach, jakie będą nam odpowiadały. Takim sposobem uzyskujemy opcję modyfikacji najpopularniejszych rozwiązań i indywidualnego dopasowania ich do swoich potrzeb. Być może mamy niestandardowe upodobania – wówczas tego rodzaju zabieg może być dla nas bardzo przydatny.

Oświetlenie – jak wybrać lampy do salonu?

Niezmiernie ważnym aspektem przestrzeni mieszkalnej, jest jej odpowiednie oświetlenie. Za dnia odpowiadają za to okna – powinny być możliwie duże. Kiedy zapada zmrok, potrzebujemy natomiast rozwiązań wspieranych elektrycznością, a zatem powinniśmy właściwie dopasować lampy. Kwestie estetyczne, takie jak chociażby abażury, czy sam wygląd lampy są tutaj bardzo indywidualne i zależą od naszych osobistych preferencji. W tym względzie należy jednak kierować się spójnością wystroju. Lampy do salonu nie powinny być czymś niepasującym do reszty. Wręcz przeciwnie – należy je wkomponować w całościową koncepcję. Warto również zwrócić uwagę na aspekty techniczne oświetlenia – natężenie światła, jego barwę, a także pobór energii sprzętu. Niektórzy preferują kolorystykę chłodną, inni znacznie cieplejszą. Powinniśmy znać swoje upodobania i wiedzieć, co jest nam potrzebne. Jeśli nie jesteśmy ostatecznie zdecydowani, albo mamy zmienne gusta, warto rozważyć dwa odmienne źródła światła, jako swoisty kompromis.

Funkcjonalność i aspekty techniczne

Często, zabierając się za projektowanie wnętrza, skupiamy się wyłącznie na swoich odczuciach estetycznych. Nieraz mamy dokładną wizję tego, jak to wszystko powinno wyglądać. To bardzo dobrze – powinniśmy jednak pamiętać, że przestrzeń to nie tylko strona wizualna, ale także użytkowa. Z pewnością chcielibyśmy, aby nasz dom, czy mieszkanie było wygodne. Po powrocie z pracy każdy chciałby mieć komfortowe warunki korzystania z dostępnych sprzętów i wyposażenia. Dlatego właśnie funkcjonalność jest bardzo istotna.