13 lipca 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Panele drewniane czy laminowane?

Wybór podłogi to jedna z najważniejszych decyzji podczas remontu lub urządzania domu od podstaw. Każdy kto chce estetyczną, wytrzymałą i przyjemną w oku podłogę z pewnością niejednokrotnie rozważał wybór paneli drewnianych i laminowanych. Nie da się ukryć, że mniej wymagające w konserwacji będą modele laminowane, ponieważ drewno od czasu do czasu trzeba cyklinować i poddawać olejowaniu. Z kolei panele laminowane wystarczy od czasu do czasu przecierać wilgotnym mopem. Które więc rozwiązanie wybrać do swojego domu?

Czym się różnią panele laminowane od drewnianych?

Jeśli chcemy porównać panele laminowane i drewniane ze sobą to należy zacząć od omówienia ich konstrukcji. Drewniane panele podłogowe wykonane są z dwóch lub trzech warstw klejonego drewna. Układ taki gwarantuje doskonałe parametry użytkowe i chroni przede wszystkim przed powstawaniem naprężeń. Warto podkreślić, że z wysokogatunkowego drewna wykonana jest tylko warstwa wierzchnia. Panele laminowane także składają się z kilku warstw. W uproszczeniu jest to twarda podstawa rdzeń wykonany z płyty oraz warstwa wierzchnia wykonana z laminowanego papieru pokrytego różnymi substancjami wzmacniającymi. To właśnie ona odpowiada za estetyczny wygląd, fakturę i wytrzymałość paneli laminowanych. Poszczególne podłogi drewniane lub laminowane różnią się wieloma różnymi czynnikami fizycznymi i i wytrzymałościowymi, a także designem. Warto o tym pamiętać i zawsze sprawdzać etykiety konkretnych produktów. Szeroka gama paneli podłogowych drewnianych i laminowanych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/.

Wybrać panele drewniane czy laminowane?

Co lepiej wybrać? Panele podłogowe drewniane czy laminowane? To oczywiście zależy od wielu różnych kwestii. Z pewnością jednak należy zauważyć, iż pod względem montażu oba rozwiązania wypadają tak samo, ponieważ zasady ich układania są bardzo podobne, jeśli zapadnie decyzja o podłodze pływającej. Ważnym atutem, jaki posiada deska warstwowa jest możliwość ich cyklinowania oraz renowacji, ale pod warunkiem że wierzchnia warstwa jest odpowiedniej grubości. Złożonym zagadnieniem jest za to kwestia estetyki. Zdaniem wielu osób nie ma innej podłogi, która pięknem i estetycznym wyglądem mogłaby dorównać deskom podłogowym. Z drugiej jednak strony panele laminowane są pozbawione skaz oraz mniej podatne na starzenie. Wybór w tym przypadku jest więc tak naprawdę kwestią gustu i indywidualnych preferencji użytkowników.

Panele podłogowe drewniane i laminowane a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze. Naturalne jest więc pytanie o to, które rozwiązanie wybrać? Otóż to zależy. Potoczna opinia jest taka, że to panele laminowane lepiej przewodzą ciepło. Nie jest to jednak regułą, a poszczególni producenci oferują podłogi z różnych parametrach. Dlatego też zawsze przed zakupem należy sprawdzić, czy dany rodzaj paneli podłogowych jest przystosowany do tego rodzaju systemu grzewczego i jaki jest jego opór termiczny. Należy jednak pamiętać, że bardzo dużą rolę ogrywają także podkłady pod panele.