26 maja 2023

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Rodzaje firan i ich zalety.

Firany to nieodłączny element wystroju naszych okien, który wielu z nas kojarzy się z dawnymi czasami, jednak obecnie produkowane firanki w niczym tak naprawdę nie przypominają tego, co było produkowane w przeszłości. Z tego też względu coraz większa liczba z nas decyduje się na ich zakup. Jakie jednak rodzaje firanek możemy znaleźć w sklepach i jakie są ich zalety?

Firany z żakardu

Obecnie najpopularniejszym materiałem służącym do produkcji firan jest żakard, który charakteryzuje się zarówno wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia, jak i trwałością. Dzięki tym cechom firanki przez długi czas estetycznie prezentują się zawieszone w niemal każdym domowym oknie. Wspomniany materiał w dawnych czasach dostępny był głównie z geometrycznymi lub kwiatowymi wzorami, jednak obecnie mamy nieco większy wybór obejmujący również gładkie tkaniny oraz takie, które mają niewiele zdobień. Żakardowe firanki mogą mieć różną gęstość splotu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Te o gęstym splocie minimalizują ilość wpadającego do pomieszczenia słońca, co ma szczególne znaczenie latem w sytuacji, gdy przez większość dnia świeci ono prosto do okien. Z kolei te o lżejszym splocie zabezpieczają wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem przechodniów, przy czym wpuszczają do niego pewną ilość promieni słonecznych.

Firany z woalu

Woal to bardzo delikatny, nieco lejący się i miękki materiał, z którego produkowanych jest wiele firanek. Jakie są jednak jego zalety? Przede wszystkim bardzo dobrze ochrania wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem przechodniów, ponieważ nie jest zbyt przezroczysty. Do tego wpuszcza do niego odpowiednią ilość naturalnego światła, sprawiając, że o poranku chce nam się wstać i ruszyć do działania. Firany produkowane z woalu możemy w bardzo łatwy sposób upiąć, tworząc bardzo ciekawe i fantazyjne kompozycje. W sklepach np. na stronie https://alena-firany.pl/firany-woalowe.html dostępnych jest wiele przeróżnych woalowych firanek, które z łatwością dopasujemy do każdego pomieszczenia znajdującego się w naszym domu.

Firany z tiulu

Tiul to podobnie jak woal dosyć delikatny materiał, który również służy do produkcji firan. Dzięki swojej charakterystycznej strukturze prezentuje się bardzo elegancko, nadając pomieszczeniu wizualnej lekkości. Tiulowe firanki odznaczają się dużą przejrzystością, dlatego też idealnie sprawdzają się w ciemniejszych pomieszczeniach. Możemy je w bardzo ciekawy sposób upinać, pamiętając jednak o tym, iż wymagają one ręcznego prania oraz prasowania w stosunkowo niskiej temperaturze.

Firany z satyny

Ostatnim ciekawym rodzajem firan są firany satynowe, które produkuje się z jedwabiu, bawełny, a także z poliestru. Odznaczają się one przede wszystkim połyskliwą strukturą odbijającą światło, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i stylowo. Najlepiej sprawdzają się w jasnych pomieszczeniach, które chcemy nieco przyciemnić, ponieważ nie są przezroczyste, dzięki czemu nikt z ulicy nie będzie nam zaglądał do wnętrza pomieszczenia, w którym zawisną.