26 maja 2023

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Rodzaje oświetlenia

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia. Należą do nich oświetlenie ogólne, zadaniowe i akcentujące. Te rodzaje oświetlenia różnią się pod względem zastosowania i mogą być używane w różnych ustawieniach. Oświetlenie indukcyjne, na przykład, jest rodzajem oświetlenia, które wykorzystuje gaz do stymulowania płomienia. Jest ono przydatne zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i mieszkaniowych.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące to rodzaj oświetlenia, które skupia światło na określonym obiekcie lub obszarze w pomieszczeniu. Jest ono powszechnie stosowane do podkreślenia sztuki i innych przedmiotów w pomieszczeniu. Może obejmować kinkiety, oświetlenie ścieżek, reflektory, lampy wiszące do salonu i inne. Zazwyczaj jest ono jaśniejsze niż oświetlenie ogólne, tworząc efekt kontrastu i wizualne zainteresowanie w pomieszczeniu.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne to rodzaj oświetlenia, które wytwarza iluminację naśladującą naturalną paletę barw źródła światła. Ogólnie rzecz biorąc, ten typ oświetlenia jest wytwarzany poprzez szeroki rozkład wiązki światła i wytwarza zarówno światło skierowane, jak i rozproszone. Stosuje się je do oświetlania miejsc pracy i stref ruchu. Istnieją różne rodzaje oświetlenia ogólnego, a cel każdego z nich jest różny.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe składa się z natężenia oświetlenia, które pomaga poprawić widoczność. Jednak natężenie oświetlenia nie jest jedynym czynnikiem decydującym o widoczności; równie ważny jest kontrast. Źle ustawione źródła światła mogą zmniejszyć kontrast. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozmieścić źródła światła, aby zoptymalizować ich działanie. Aby osiągnąć optymalną widoczność, należy odpowiednio skupić źródła światła, zapewniając szeroki zakres natężenia oświetlenia i kontrastu.

Oświetlenie indukcyjne

Oświetlenie indukcyjne wykorzystuje pola magnetyczne i elektryczne do wytwarzania światła. Nazywane jest również bez elektrodowym oświetleniem indukcyjnym lub lampą indukcyjną. Ten rodzaj oświetlenia jest bardzo skuteczny i staje się popularnym wyborem dla domów i biur. Jego zastosowanie w oświetleniu ma wiele korzyści, w tym zwiększoną wydajność energetyczną, piękniejsze światło i zmniejszone rachunki za energię elektryczną.

Oświetlenie HEP

Oświetlenie HEP jest alternatywą dla tradycyjnych żarówek. Połączenie kompaktowego, sferycznego źródła światła z precyzyjnie skupiającą optyką daje w efekcie bardzo wydajne oświetlenie. Światło wytwarzane przez lampy HEP ma wysoki współczynnik oddawania barw i nadaje się do różnych zastosowań. Dostępne jest również w różnych strumieniach świetlnych i różnych mocach.

Lampy żarowe

Stosowanie żarówek do oświetlenia ma wiele zalet. Przede wszystkim są one tańsze od świetlówek. Są również bardziej energooszczędne. Lampy pokojowe zamieniają 95% zużywanej przez siebie energii na ciepło. Wydzielane przez nie ciepło jest dużym obciążeniem dla systemów klimatyzacyjnych budynków.

Lampa wisząca do salonu

Istnieje wiele różnych rodzajów lamp wiszących. Ważne jest, aby wybrać taki, który jest prawidłowy rozmiar dla pokoju, w którym będzie umieszczony. Kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować się na prawidłowy rozmiar to: szerokość lampy wiszącej, długość kabla i średnica klosza. Po określeniu tych rzeczy, można rozpocząć poszukiwania idealnego światła wiszącego dla swojego pokoju.

Średnica lampy wiszącej

Powinieneś znać maksymalną średnicę lampy wiszącej przed jej zakupem. Lampa o dużej średnicy może sprawić, że twój pokój będzie wyglądał na większy i bardziej wyrazisty. Na przykład, jeśli masz stół o długości 1,8 m i chcesz mieć dwie lampy wiszące nad stołem, to powinieneś wybrać lampę wiszącą o średnicy 50 cm. Nie jest to jednak twarda zasada. Wiele zależy również od projektu lampy wiszącej.

Lampy do salonu wiszące – długość przewodu

Lampy sufitowe wiszące dodają światła i wystroju do otoczenia, a więcej właścicieli domów dodaje je do swoich domów. Jednym z najczęstszych pytań, jakie ludzie mają na temat wiszących lamp wiszących, jest to, jak wysoko je powiesić. Najpierw pomyśl o efekcie, jaki chcesz, aby Twoja lampa sufitowa wisząca stworzyła w pomieszczeniu. Na przykład, jeśli planujesz powiesić ją nad wyspą kuchenną, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozmiar i kształt wyspy.

Waga lampy wiszącej

Jeśli rozważasz zakup lampy wiszącej, powinieneś wiedzieć, ile ona waży. Typowa lampa do salonu wisząca waży około 16 kg, podczas gdy niektóre mogą ważyć o wiele więcej. Rodzaj żarówki, której używasz, powinien być w stanie obsłużyć wagę lampy. Należy również pamiętać, że niektóre lampy wymagają specjalnego typu żarówki, co może spowodować ich przegrzanie.

Kształt klosza lampy wiszącej

Kształt klosza powinien być wyśrodkowany względem środka sufitu. W przypadku zawieszenia lampy wiszącej na suficie o wysokości 4,25 m klosz można umieścić co najmniej 15 cm do maksymalnie 2,1 m pod sufitem. Jeśli zawieszasz lampę wiszącą nad blatem kuchennym, pozostaw co najmniej 75 cm pomiędzy kloszem a blatem.

Klosze lamp wiszących w kształcie bębna i dzwonka to dwie popularne formy. Wyglądają efektownie w połączeniu z geometrycznymi podstawami i dekoracyjnymi żarówkami. Podobnie rustykalny klosz w kształcie dzwonu wykonany z trawy morskiej będzie wyglądał uroczo w połączeniu z dekoracyjną żarówką. Wzrok przyciąga również metaliczny klosz o błyszczącej złotej powierzchni. Chromowane wnętrze pomoże skierować światło w dół.