13 lipca 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Styl Skandynawski

Styl aranżacji

 

skandynawskiWybór stylu aranżacji naszego mieszkania czy domu to ważna i trudna decyzja, nie raz wywołuje spory i dylematy. Czasem nawet banalny wybór firanki może stać się iskrą do poważnego konfliktu w domu. Czasem oliwy do ognia dokładają znajomi, którzy też przecież chcą służyć dobrą radą. My sami wpadamy w aranżacyjny chaos wertując liczne strony kolorowych katalogów z dziedziny designu. Niekiedy wpadamy w pułapkę, bowiem kierując się gustem innych fundujemy sobie wnętrze, które z naszym wyobrażeniem o idealnie urządzonym mieszkaniu nie ma nic wspólnego. Warto pamiętać, że decyzja o stylu, w jakim chcemy urządzić mieszkanie powinna być podyktowana wyłącznie naszą wolą, naszym poczuciem estetyki i naszym rozumieniem funkcjonalności mieszkania. Warto znaleźć chwilkę, zanim zaczniemy robić zakupy i przyjrzeć się poszczególnym stylom. Współczesna architektura wnętrz oferuje ich wiele i warto wybrać ten jeden jedyny, który idealnie trafia w nasz gust.
Ostatnio do wielu coraz mocniej przemawia styl skandynawski. Skandynawia kojarzona jest na ogół z krainą chłodu. Tymczasem scandi design oferuje coś zupełnie przeciwnego – niezwykle ciepłe, przytulne i oryginalne wnętrza. Łatwo się domyślić, że będzie tu królował minimalizm i prostota formy, pastelowe kolory, naturalne materiały oraz przestronne wnętrza czynią ten styl wyjątkowo uniwersalnym, odpowiednim prawie dla każdego.

Styl skandynawski to przede wszystkim skromna paleta barw. Królową jest bezkompromisowa biel , którą można pomalować ściany, podłogi i meble.
Oprócz śnieżnobiałego koloru, w scandi design dominują kolory: ecru, delikatny błękit oraz odcienie szarości. Ostatnio te spokojne, pastelowe barwy bywają przełamywane mocniejszymi wzorami nawet w czerni. Przestrzeń wcale nie jest nudna, kolorowe poduszki, narzuty, obicia kanap i foteli, dywany, ramki zdjęć, elementy oświetlenia i inne dodatki dopełniają charakteru całości.

Istotnym elementem stylu jest ściana z bielonej cegły, która najlepiej komponuje się z dużymi i przestronnymi pomieszczeniami.
Materiałem często wykorzystywanym w stylu skandynawskim jest drewno. Z którego wykonane są podłogi i meble. Wybór co do koloru drewna w pomieszczeniu należy do nas. Mogą pozostać w swoim naturalnym, najlepiej jasnym odcieniu, ale również można je pomalować na biało i szaro, pokryć matowym lakierem lub olejem.