13 kwietnia 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Szafka łazienkowa i trudność jej wyboru

Na wybór mebli łazienkowych składa się wiele aspektów, muszą one przede wszystkim pasować do ogólnej estetyki całego pomieszczenia. Znaczenie ma również liczba osób korzystających z łazienki, aby wszystkie akcesoria bez problemu się w nich mieściły. Poza tym wszelkiego rodzaju szafki łazienkowe powinny być funkcjonalne i estetyczne.

Szafka łazienkowa – jaka powinna być?

Aranżacja łazienki to nie taka prosta sprawa, zazwyczaj jest to najmniejsze pomieszczenie w całym domu i tym samym najbardziej wymagające. W sklepach dostępne są zarówno wolnostojące szafki, jak i ich wiszące odpowiedniki, dlatego warto zastanowić się który wariant będzie najlepszym. Można to uczynić na miejscu, w sklepie, lub skorzystać z podpowiedzi zawartych w katalogach. Z całą pewnością szafka łazienkowa musi być wykonana z najlepszej jakości materiału, ze względu na duże stężenie wilgoci w pomieszczeniu. Zaniedbania pod tym względem mogą po prostu spowodować trwałe uszkodzenie mebla. Nie bez znaczenia jest tworzywo, z którego wykonane są uchwyty, te gorszej jakości po prostu będą rdzewieć. Dlatego zawsze warto zainwestować większą sumę, ale mieć pewność, że jest to produkt na wiele lat. Przed udaniem się na zakupy mebli łazienkowych konieczna jest znajomość dokładnych wymiarów pomieszczenia oraz ustaleniu, jakie elementy powinny się w nim znajdować. Małe łazienki mogą być najbardziej problematyczne, ponieważ zazwyczaj wymaga się w nich zamówienia wszystkich szafek, albo większości na indywidualny wymiar. Jest to dodatkowy koszt, ale często nie ma innej możliwości, poza tym ma to swoje plusy. Wygląd mebli można wówczas dobrać pod każdym względem do swojego gustu i oczekiwań.

Ceny i rodzaje szafek łazienkowych

Mając znacznie okrojony budżet poszukuje się możliwie najtańszych rozwiązań, które oferowane są w większości dużych sklepów budowlanych. Pojedyncza szafka łazienkowa nie powinna kosztować więcej niż kilkaset złotych, ale cały komplet to już większa suma, niekiedy sięgająca nawet 3 tysięcy. Rzadko występujące modele lub wprowadzanie zlecanych indywidualnie poprawek to oczywiście dodatkowy koszt. Wówczas bardziej opłacalne jest znalezienie prywatnej firmy, która przygotuje szczegółowy kosztorys. Na ostateczną cenę ma wpływ również ewentualny montaż, jeśli coś stoi na przeszkodzie wykonania tego zadania samodzielnie, o to też należy zawsze pytać. Jeżeli meble już zostały dostarczone, pozostaje ich rozmieszczenie, oczywiście najlepiej według wcześniej poczynionych założeń. W małych pomieszczeniach każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego powinno się możliwie najbardziej zapełnić puste przestrzenie. Jeżeli któryś z kątów łazienki pozostał pusty, warto poszukać dobrego rozwiązania, którym może okazać się narożna szafka łazienkowa. Niektórym może wydawać się, że jest mało praktyczna, ale to błędne przekonanie. Wdrożenie właściwego systemu pozwoli na jej użytkowanie przez mieszkańców domu, w końcu jest kolejnym miejscem do przechowywanie przedmiotów toaletowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na niej kilka ozdobnych organizatorów i umieszczenie w nich części przyborów.