17 maja 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Co plac zabaw daje dzieciom?

Plac zabaw w Mieście Wnętrz

Plac_zabawDorośli ludzie pracują, młodzież się uczy, a dzieci najwięcej czasu spędzają na zabawie. Zabawa uważana jest za coś tak oczywistego, jeśli chodzi o dzieci, że nie zastanawiamy się nad jej rolą. Zabawa nie jest tylko rozrywką. Jest dla dziecka formą aktywności oraz wyznacznikiem rozwoju psychicznego. Specjaliści wyróżnili następujące rodzaje zabaw: manipulacyjne, tematyczne, konstrukcyjne, dydaktyczne, ruchowe i zabawy z elementami twórczości artystycznej.

Wszystkie są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, jednak najwięcej miejsca w życiu dziecka powinny zajmować zabawy i gry ruchowe, gdyż działają najbardziej kompleksowo.

Zabawy na placu zabaw mają ogromny wpływ na wszystkie układy i narządy dziecka. Dzieci ćwiczą tam układ mięśniowy, kostny, stawowy, krążenia, oddechowy, pokarmowy i wydalniczy, a także podnoszą wydajność fizyczną organizmu.

Wśród dzieci obserwuje się niepokojące zjawisko odchyleń od prawidłowego rozwoju. Coraz częściej mamy do czynienia z różnego rodzaju wadami i nieprawidłowościami psycho–ruchowymi. Elementem działań zapobiegających takim nieprawidłowościom, są właśnie zabawy ruchowe na placu zabaw. Działają także w drugą stronę, bowiem są dobrą metodą uspokojenia i zahamowania zbytniej aktywności u dziecka nadpobudliwego. W dzisiejszych czasach pojawił się także problem otyłości u dzieci. Place zabaw usprawniają ruchowo dzieci otyłe, jak również zastępują gimnastykę korekcyjną.

Wpływ placu zabaw na osobowość

Dzieci, które bawią się na placu zabaw rozwijają również swoje cechy osobowościowe. Uczą się samodzielności oraz pokonują swoją nieśmiałość w stosunku do innych dzieci. Na placu zabaw mogą się też nauczyć pomysłowości, odwagi i wiary we własne siły.

W dużych miastach plac zabaw dla wielu dzieci jest jedynym miejscem, gdzie mogą bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu. W salonie Miasto Wnętrz BRW jest plac zabaw dla dzieci, z którego codziennie można skorzystać. Dziecko na placu zabaw w BRW jest pod opieką.

Plac zabaw w Salonie Wnętrz BRW przy ul. Serbskiej jest czynny codziennie przez 7 dni w tygodniu.