17 czerwca 2024

Miasto Wnętrz

Blog o tematyce wystroju wnętrz

Materace

Jaki materac wybrać?

 

materac_sprezynyMinęły czas, kiedy to spaliśmy na tapczanach, kanapach, czy wersalkach. Użytkownicy mniejszych mieszkań muszą wsiąść pod uwagę nie tylko wygodę spania ale także funkcjonalność z powodu małej przestrzeni jaką mają do zagospodarowania. Wiadomo, że narożniki, czy sofy, nawet te najlepsze i najładniejsze, nie zastąpią odpowiednio dobranego materaca. Te meble, choć częstokroć bardzo ładne zazwyczaj są zbyt twarde, ponieważ przystosowane są do siedzenia, gdy prawie cały ciężar ciała spoczywa na małej powierzchni. Materace konstruowane są inaczej, zwykle tak, by odpowiednio podeprzeć ciało w pozycji leżącej.

Materac, czy wersalka?

 

To dla zdrowego snu dobór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny. Pamiętajmy, że w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia, a to wcale nie jest tak mało Materac to elementem naszego domu, do którego przywiązujemy najmniejszą rolę, bo najmniej się rzuca w oczy i nie jest eksponowany tak jak inne meble. a powinien być kluczowym. Meble, które kupujemy w sklepie mają przede wszystkim wpływ na nasze wrażenia estetyczne. Częstokroć jednak zapominamy, że od materaca zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Twardy, czy Miękki?

 

Jeśli już zdecydujemy się na materac, to czas zadać sobie pytanie jaki materac kupić? Kiedyś pokutowała opinia,że dobrze byłoby aby on był jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi jeszcze z czasów, gdy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe. Wtedy owszem o jakości stanowiła twardość materaca. Dziś, kiedy materace wykonuje się zupełnie z czegoś innego kryteria są inne. Odpowiednio dobrany materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki dla danej osoby. W zasadzie nie ma jednego rozwiązania dla każdego, ponieważ każdy z nas posiada inną budowę ciała. W sklepach można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Wtedy może się okazać, że niski mężczyzna przy kości ważący mniej niż 80 kg powinien spać na materacu H3 i odwrotnie, wysoka, szczupła kobieta ważąca 90 kg powinna spać na materacu H2. Właśnie dlatego materac powinien być dobrany indywidualnie do budowy ciała, tak by ciało było odpowiednio podparte. Leżenie na owym materacu nie powinno być męczące, przeciwnie mięśnie kręgosłupa powinny być rozluźnione. Kręgosłup leżącego na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, natomiast leżącego na wznak powinien przyjąć naturalne krzywizny.